החזון החינוכי

כשאני דורש ממך, אני מעריך אותך

ישיבת אלוני הבשן פועלת מאז תשנ''ט (1999) בישוב אלוני הבשן בצפון מזרח רמת הגולן. הישיבה נושקת לשמורת טבע אשר משרה שלווה ורוגע ומוסיפה לאווירה המיוחדת.

הישיבה קולטת תלמידים מכל הארץ. תלמידים הזקוקים להנעה מסוג אחר בצד תלמידים המאובחנים כמתקשים בקשב וריכוז ולקויות למידה.

התפיסה החינוכית משלבת קשר אישי ואוזן קשבת של צוות מקצועי חם ומסור בצד עמידה על גבולות ברורים ודרישה למיצוי היכולות הלימודית. השדר העובר לתלמיד שאנו לא מוותרים לו ועליו ומאמינים בו, יוצר מצב שהתלמיד לא יוותר לעצמו. העמל והשגת תעודת הבגרות היא כלי מרכזי למיצוי יכולת ופיתוח אישיות התלמיד.

המסגרת הלימודית

התלמידים לומדים את כל המקצועות הנדרשים לתעודת בגרות מלאה. תלמידים שמסוגלים ומעוניינים בכך יכולים לגשת לארבע עד חמש יחידות במתמטיקה ואנגלית. תוספת שיעורים וסיוע צמוד במרכז הלמידה מאפשרים להם להגיע ליעד.

כחלק מהחובות הלימודיות לקראת בגרות על כל תלמיד להיבחן במקצוע מגמה. מגמות הישיבה כיום הן: גיאוגרפיה, מסלול סייבר, ניהול השיווק ודרמה. הישגי מבחני הבגרות עומדים בסטנדרטים הגבוהים ביותר.

הלימודים מתקיימים בכיתות קטנות, ע"י מורים מקצועיים ומנוסים, לכל כיתה ר"מ ומורה מלווה פדגוגית. במרבית המקצועות קיים מערך עזר של לימוד בקבוצות קטנות, פיצולי כיתה בשיעורי מתמטיקה אנגלית, לשון ואף תנ''ך ותע''י, כך שכל תלמיד מתקדם ע"פ היכולות והקצב שלו.

כחלק מהתפיסה החינוכית מתקיימות בתוך המסגרת הלימודית גם פעילויות "מחוץ לקופסה" כגון יום סיירות שבועי להכרת הגולן לתלמידי כיתות ט', סדנת אומנות, מסע הישרדות ועוד. פעילויות אלו מאפשרות גילויים של כישורים וכשרונות חבויים הטמונים בתלמידים.

הפן האישי, החברתי והערכי

כל כיתה מלווה ע"י מדריך חברתי צמוד ומקיימת פעילויות בישיבה ומחוצה לה. בשעות הפנימיה מתקיימים חוגי העשרה מגוונים (אומנות, מוזיקה, רכיבת אופניים, כושר ועוד), מפגשים חברתיים, מרכז הלמידה פתוח למעוניינים בכך, מועדון תלמידים, שיחות ומפגשים אישיים עם אנשי צוות וכד'.

פעילות התנדבותית

כחלק מבניית הבוגר המעורב ושותף בקהילה מתנדבים התלמידים בפרוייקטים מגוונים במעגלים השונים. בנוסף לחשיבות של כל פרוייקט בפני עצמו, הרי שלמעבר של התלמידים להיות אלו שיכולים להעניק ולתת לאחרים, יש חשיבות עצומה.

בישוב – התנדבות בגני הילדים, סיוע בבניית סוכות לזקוקים לכך, חונכויות לילדים.

צמי''ד – תלמידי הישיבה מתנדבים מספר פעמים בשנה עם ילדי צמי''ד (צרכים מיוחדים) ברמת הגולן. בהדרכתה של המורה המנחה את סדנת האומנות הם מנחים בעצמם פעילות אומנותית עם הילדים לקראת החגים.

הידרותרפיה - מידי שבוע מגיעים תלמידי כתה י' לבריכה הטיפולית בגולן, לומדים ומיד מיישמים את השימוש בהידרותרפיה ככלי טיפולי עם ילדי גן חינוך מיוחד. כל ילד בגן מלווה במהלך הפעילות בבריכה בתלמיד קבוע שנמצא איתו לאורך כל השנה.

שיפוץ אנדרטאות – לקראת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל יוצאים התלמידים לשפץ אנדרטאות הפזורות לרוב בשטחי רמת הגולן ושומעים את סיפורי הנופלים. התלמידים מעשבים, מחדשים צבע ודגלים, ומשפרים את שבילי הגישה.

פעילות זו הביאה ליצירת קשרים עם משפחות הנופלים המעריכים מקרב לב את השמירה על זכר יקיריהם.

הישגים

אנו בישיבה מאמינים במשפט אם אני דורש ממך אני מעריך אותך. מתוך כך אנו מיצרים אווירה מיטבית מהתלמידים להשקעה, רצון, מחויבות, התגייסות לקראת מבחני הבגרות ופיתוח אישיותם באופן כללי. הדבר בא לידי ביטוי הן באחוזי הזכאות לבגרות, הן בבחירת מסגרות המשך והן בשירות משמעותי בצה"ל ביחידות מובחרות ואף בפיקוד.

על אף המרחק בוגרים רבים נוהגים להגיע לישיבה לבקר לשתף ולהתייעץ.

התפיסה החינוכית, המעטפת הכוללת של כל חלקי הצוות: ר"מ, מדריך, אם בית, עו"סית, סביב כל תלמיד ותלמיד יוצרים את השינוי. העבודה האינטנסיבית והמקיפה והאוירה המשפחתית והחמה מביאים לכך שהתלמידים לומדים להאמין בעצמם וביכולתם, משפרים את הדימוי ואת ביטחונם העצמי, עד כדי שינוי סיפור חייהם והישיבה הופכת להיות חלק מסיפור ההצלחה שלהם.

בשנים האחרונות זכתה הישיבה 3 פעמים בפרס משרד החינוך על הצטיינות בהישגים ערכיים חברתיים.

 אנו גאים ושמחים להיות חלק מעשיה חינוכית וערכית לטובת חינוך הנוער בישראל ולשלוח אותם כבוגרים לעשיה משמעותית לכלל ישראל.

 

accessibility